bentonit
kalsiyum bentonit
bentonitin toksik gıdalara karşı kullanımı bentonit bilimsel çalışmalar bentonitin peloterapi amaçlı kullanımı

- Bilimsel Makale -

Montmorillonitin Ağız, El ve Ayak Hastalıklarını Tedavi Etmede Kullanımı

Bir diğer çalışmada, Montmorillonit tozu montmorillonitin ağız el ayak hastalıklarını tedavi etmesive C vitamininin Pediyatrik el, ayak ve ağız hastalıklarını tedavi etmede kullanılması konusunda bir araştırma yapılmış ve araştırma sonucunda,

Montmorillonit tozu ve C vitamininin Pediyatrik el, ayak ve ağız hastalıklarını tedavi etmede bu alanlarda yaygın olarak kullanılan, piyasada mevcut diğer bitkisel bir ilaca karşı çok daha etkili olduğu gözlemlenmiştir.

Bu Makalenin İngilizce özeti aşağıdadır.

Montmorillonite powder and Vitamin C auxiliary in treating pediatric hand-foot-and-mouth disease
Zhang Chan, Lv Jizhong, Zhao Yanping (Department of Stomatology,Heze Medical College, Shandong Province, Heze 274000,China)

Objective: To observe the effect of montmorillonite powder and Vitamin C, auxiliary in treating pediatric handfoot-and-mouth disease(HFMD).

Methods: 120 cases HFMD patients were randomly divided into treatment group 60 cases and control group 60 cases, the treatment group were given montmorillonite powder and Vitamin C, the control group were given Xilei San. The course of treatment were both 7 days. Observed the ulcer number, area, local color, pain and the influence of eating.

Results: The remarkable curative effect of the treatment group was obviously higher than that of the control group(P0.01).120 cases had no side effects.

Conclusion: The effect of montmorillonite powder and Vitamin C was better than Xilei San.

bentonitin toksik gıdalara karşı kullanımı bentonit bilimsel çalışmalar bentonitin peloterapi amaçlı kullanımı