bentonit
kalsiyum bentonit

bentonit kili zararlı toksinler bentonit detoks güzellik maskesi Kalsiyum Bentonit Kili Yüz Maskeleri

Toksik Maddeler Kaçının ve Kalsiyum Bentonit Kili İle Kendinize Maske Yapın.

Kalsiyum Bentonit Cilt Güzellik Maskesi Deri vücudumuzun en büyük organıdır. Deri, aynı zamanda toksinlerin vücuttan atılmasında başlıca rollerden birini oynar. Bu nedenle, cilt bakım ürünlerinin etiketlerini okumak ve içerikleri konusunda bilgi sahibi olmak çok önemlidir. Piyasada "doğal" kil maskeleri ile çok fazla miktarda mevcuttur. Ambalajlı kil maskelerini satın almaya bir alternatif olarak maskeleri kendiniz de yapabilirsiniz.

Amerika Birleşik Devletleri'nde, insan kullanımı için cilt bakım ürünleri içeriklerinin listelenmiş olması gerekmektedir. Ancak, piyasaya sunulmadan önce, FDA, bu kozmetik ürünler (cilt bakım ürünleri dahil) için Federal Gıda, İlaç ve Kozmetik Yönetmeliği`ne uygun zorunluluk ve kanıtlanabilirlik şartlarını esas almazlar. Bu durum Tüketiciler için çok önemlidir. cilt bakım etiketlerini okurken, akılda tutulması gereken bazı önemli noktalar şunlardır:

Bir ürünün içinde bulunan bileşenlerini fazla olması, o ürünü daha iyi bir ürün yapmaz.

• Bir ürünün içinde bulunan bileşenlerini az olması, o ürünü daha iyi bir ürün yapmaz.

• Bir üründe, telafuz etmesi zor bir maddenin olması o ürünü daha kötü yapmaz.

• Lüzumsuz yere, pahalı satılan bir ürün, ucuz satılan bir üründen daha iyi olduğu anlamına gelmez.

• Bilgi herzaman güçtür. Bir ürünün etiketini okumak ise ürünü seçmekte bir anahtardır.

Ambalajlı volkanik kil maskelerinde yaygın olarak bulunan toksik maddelerden biri de Bir ortak, dmdm hidantoin dir. Metanol`ün türevi olan bu malzeme koruyucu bir madde olarak kullanılır. Ve kullanıldığında, bağışıklık sisteminin bir tepkisi olarak, kaşıntıya, yanmaya, deri soyulmasına, dökülmesine ve kabarmasına sebeb olur. Bunlara ek olarak, deney farelerine enjekte edildiğinde kansere sebep olduğu gözlenmiştir.

Bazı kil maskelerinde bulunan bir diğer madde Styrax benzoin özüdür. Bu madde deri yoluyla emilebilen ve cilt tahrişlerine, izlere ve idrar sorunlarına neden olabilen alerjik bir maddedir.

Öte yandan yeryüzünde doğal halde bulunan toksik içermeyen bir madde olan Kalsiyum Bentonit kili, maske kullanımı için çok uygun bir maddedir. Kil, içerisinde bulunan partiküllerin boyutu 2 mikronu geçmeyen ve mineral bileşimi ve kristal yapıları birbirine benzer olan mineral gruplarına denir. Yeryüzünde çok değişik kil türleri mevcuttur. Bunların bazıları endüstriyel kullanım için uygunluk gösterirken, bazıları kişisel kullanımı için idealdir. Kil maskeleri için özellikle Smektit grubu killer en uygun kil türleridir. Bunun sebebi, toksin ve yabancı maddeleri hem emebilme (absorbtion) hem de çekebilme (adsorbtion) özelliklerine sahip olmasından ötürüdür.

Herhangi bir kalitede kalsiyum bentonit kili ev yapımı bir kil maskesi olarak kullanabilirsiniz. Bunu, 1 e 3 oranında kil ve suyu karıştırarak yapabilirsiniz. Şehir suyu yerine organik elma sirkesi yada gül suyu kullanabilirsiniz. Kil kullanarak hazırlayacağınız karışımı, tahta bir kaşık ile krem kıvamına gelene kadar karıştırın. Hazırlanan karışımı 12 -24 saat kadar kapatılmış bir şekilde bekletin. Beklemiş karışımı cildinizin üstüne ince bir tabaka şeklinde yayarak sürün ve 15 – 20 dakika kadar kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra sürdüğünüz yeri ılık su ile iyice durulayın ve nemlendirin. Kil, sürülen bölgede kan dolaşımını arttıran bir özelliği olduğu için cildinizde kızarıklıklar oluşmuş olabilir. Bu uygulamayı hafta bir kere yapabilirsiniz.

KAYNAKLAR

FDA and Cosmetics/Skin Care http://www.smartskincare.com/ingredients/fda/


EWG Skin Deep Cosmetics Database
http://www.ewg.org/skindeep/ingredient.php?ingred06=702196

Ruth Winter, M.S., A Consumer`s Dictionary of Cosmetic Ingredients, 1994, Crown Trade Paperbacks
Environmental Characteristics of Clays and Clay Mineral Deposits http://pubs.usgs.gov/info/clays/

Ran Knishinsky, The Clay Cure, Natural Healing from the Earth, 1998, Healing Arts Press

Janet Lancaster tarafından yazılan bu makale, http://www.earthslivingclay.com sitesinden tercüme edilmiştir.

bentonit kili zararlı toksinler bentonit detoks güzellik maskesi Kalsiyum Bentonit Kili Yüz Maskeleri