bentonit
kalsiyum bentonit
kalsiyum bentonit peloid bentonit detoks kil maskesi Kalsiyum Bentonit Kullanım Şekilleri

Kalsiyum Bentoniti Diğer Killerden Ayıran Özellikler.

Her kil aynı özelliklerde değil, amacına uygun değildir.

Piyasada sağlık yada güzellik amacıyla satılan kalsiyum bentoniti ayıran özellikler kil bazlı toz yada krem formunda değişik ürünler satılmaktadır. Bu konuda size tavsiyemiz kil bazlı olduğu belirtilen ürünün içinde hangi tür kil kullanıldığına dikkat etmenizdir.

Perry A. Yazdığı YAŞAYAN KİL – Doğanın Kendi Mucizevi Şifası Kalsiyum Bentonit Kili, kitabında Kalsiyum Bentonit kilini tanımlarken aynı zamanda sağlık ve kozmetik sektöründe kullanılan diğer kil gruplarından da bahsetmiştir.

Burada ifade edeceğim şeyleri sizlere mümkün olduğunca basitçe anlatmaya çalışacağım. Amacım bilimsel izahları en az seviyeye indirip, sizlere günlük kullandığımız bir dille ifade edip konuyu anlamanızı sağlamak.

Volkanik patlamalar gerçekleştiğinde, lavlar yanardağ konisinin etrafından aşağı doğru akar. Küllerin ise yukarı doğru yükselir. Bazen gökyüzüne yani yukarı doğru kilometrelerce ilerleyebilir. Bu küller belli bir zaman sonra gökyüzünden yeryüzüne iner ve yüzeye yerleşir. Bu durum, bazen çok patlamanın gerçekleştiği yakın bir yere, bazen ise yüz kilometrelerce uzağına gerçekleşebilir. Çok olağanüstu durumlarda ise yeryüzünü terkedebilir.

Volkanik Kül Killer yedi değişik grubu ayrılır. Ve bu her yedi grup kendi içinde her biri eşsiz ve değişik amaçlarla kullanılan binlerce değişik şekilde mineral oluşumunda bulunur.

Dilerseniz. Bunlardan bazılarına örnek verelim.

Kaolin killer, en bilindik kullanımı ve özelliği ishale karşı etkinliğidir. Her ne kadar çoğu kil çeşitleri gibi zehirli toksinleri ve bakterileri emme kabiliyeti belli bir seviyeye kadar olsa da, asıl işlevi hacim arttırıcı özelliğidir. Son zamanlarda bazı sağlık ve doğal ürün firmaları Kaolin`i mineral süplemanı olarak satmaktadır. Ancak size kişisel tavsiyem olarak doğal kaolini ishal tedavisi dışında başka bir amaçla sağlık için kullanmamanızdır.

İllit killeri, çeşitli ticari uygulamalarda yaygın kullanımı ile bilinir. Genel olarak kirli ve yeşil bir mineral görünümü olan illit killeri denize yakın bölgelerde bulunur. Kozmetik firmaları bu endüstriyel kili çamuru yoğun miktarda cansız mikrobik ve deniz yaşamı tortuları ihtiva etmesi sebebiyle yaygın olarak formülasyonlarında kullanmaktadırlar. İllit genel olarak şişme özelliği olmayan bir kil türüdür. Yeryüzünde saf illiti bulmak çok zordur. İllit metal ve mineral elementlerine ayrışarak vücut tarafından emilir. Özellikle dahili ağız yoluyla için kesinlikle önerilmeyen bir kil türüdür.

Klorit killeri özellikle aşındırıcı ve temizlik özellikleriyle bilinir. Temizleme ve Fırçalama tozları bu kilden yapılan yaygın ürünlerdir. Bu yakıcı ve aşındırıcı etkileri olan killer vücutta asla kullanılmamalıdır.

Vermikülit killeri genel olarak porselen, çanak çömlek yapımında yada metal üzerinde porselen rütuşlarında kullanılır. Özellikle beyaz vermikülit kili vücut için kullanılmamalıdır. Vermiküliti dahili kullanım amaçlı satan bir firma dahi vardır. Ancak bu kilin herhangi bir emiciliği yada şişme özelliği mevcut değildir. Bundan daha önemlisi bu kil, hem artı hem de eksi iyonlarla yüklüdür. Bu nedenle vücut kullanımı için tavsiye edilmez.
Karma grup killeri birkaç farklı iç tabaka formasyonundan küllerin püskürtülmesiyle oluşur. Bu tip killeri malesef bulmak çok mümkün değildir.

Tabakalanmış killer de bir çeşit karma grup killerine örnek verilebilir. Bu tip killer özellikle inşaat sektöründe ateş tuğla yapımında sıkça kullanılır. Kesinlikle vücutta kullanım için uygun değildir.

KALSİYUM BENTONİT KİLİ

Öte yandan Smektit Grubu killerinin % 99 u günümüzde sağlık sektöründe kullanılmaktadır. Bu killeri diğer killerden ayıran en önemli özellikleri şişme kabiliyetine sahip olması yanında positif iyonlarını hem üzerine çekmesi hem de içine emmesidir. Özellikle sağlık ve besinsel kullanımı ve endüstriyel uygulamaları için sıklıkla tercih edilen kil gruplarıdır.

Smektit killeri çok karmaşık yapıda bulunur. Özellikle yukarıda belirtilen diğer kil gruplarına kıyasla son derece yüksek iyon değiştirme kapasitesine sahip killerdir. Yine diğer grup killeriyle kıyaslandığında, zehirli toksinleri çekme ve emme kapasitesi açısından eşsizdirler. KALSİYUM BENTONİT KİLİ, Smektit ailesinin bir ferdidir.

KALSİYUM BENTONİT KİLİNİN İYON YÜKÜ SAF ŞEKİLDE İKEN NEGATİFTİR. YUKARIDA İZAH ETTİĞİMİZ ŞEKİLDE POZİTİF YÜKLER KALSİYUM BENTONİT KİLİ TARAFINDAN EMİLİR YADA ÇEKİLİR. VÜCUDUMUZA HÜCUM EDEN HER TÜRLÜ BAKTERİ, VİRÜS, MANTAR, HASTALIKLAR, ZEHİRLİ ATIK YADA KİMYASALLAR POZİTİF YÜKLÜ İYONLARDIR. İŞTE KALSİYUM BENTONİT KİLİNİN GÜZEL TARAFI ADETA KÖR OLMASIDIR. KARŞISINA ÇIKAN MOLEKÜLÜN BAKTERİ, VİRÜS YADA HERHANGİ BAŞKA BİR MOLEKÜL OLDUĞUNA BAKMAZ. YAPTIĞI TEK ŞEY POZİTİF YÜKÜ EMMEK YADA ÇEKMEKTİR. Sulandırılmış Kalsiyum Bentonit kilini derimiz yüzeyine uyguladığımızda yada saf halini içtiğimizde sahip olduğu tek fonksiyon pozitif iyonları mıknatıs gibi içinde yada yüzeyinde tutar. Bu olay vücut içinde yada dışında gerçekleşmektedir. Ne zamanki deri yüzeyini duralar yada vücuttan dışkı vasıtasıyla dışarı atılır, işte o zaman vücudumuza hücum eden bu moleküller de Kalsiyum Bentonit kili ile beraber vücudumuzdan yok edilmiş olur.

Smektit kil grubu içinde herbirinin içinde barındırdığı mineral sayısı 8 ile 145 arasında değişen yüzlerde değişik kil türü vardır. Daha once de belirtildiği gibi, en yaygın alt grup olarak MONTMORILLONIT karşımıza çıkar. Montmorillonit alt grubu içinde de çeşitli Bentonit türleri mevcuttur. Bunlardan biri olan KALSIYUM BENTONIT KİLIİ İYİLEŞTIRME ÖZELLİĞİ AÇISINDAN EN GENİŞ SPEKTRUMA SAHIP KİL TÜRÜDÜR.

Perry A. tarafından yazılan Türkçesi YAŞAYAN KİL – Doğanın Kendi Mucizevi Şifası: Kalsiyum Bentonit Kili olan LIVING CLAY - Nature's Own Miracle Cure Calcium Bentonite Clay adlı kitabından çevrilmiştir.

Kitapla ilgilenen kişiler, http://www.livingclaybook.com/ sitesinden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

kalsiyum bentonit peloid bentonit detoks kil maskesi Kalsiyum Bentonit Kullanım Şekilleri